CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Yazmaya dilim varmasa da

 

Müslüman’ın kalbi, insanlara ve diğer canlılara karşı sevgi ve şefkat duyguları ile doludur.  Böylede olması gerekir, çünkü her fırsatta din üzerine vaazlar veren dindar nesiller çoğaltan bir toplumuz, ya ondan.

 

Bağırsan Duyulmaz, Elini Uzatsan Tutulmaz.

 Yine de bir şeyleri bekliyorsun hayattan, umudunu kesmek istemiyorsun. Ama bir ad koyamadan. Sevgi, Merhamet, Güven, Sadakat vs. bir şeyleri dün bekledik, bugünde bekliyoruz belki yarında beklemeye devam edeceğiz…

 

Her sözümüzde Hz (s.a.v) in adaletli davranışından söz ederiz!

Çünkü o, hiçbir canlıyı incitmemizi en önce ve en yakınında ki acıyı durdurmayı, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmamızı emreder… Böyle olan kimseye Allah (c.c) da merhamet eder, der.

 

Ve yine peygamberimiz (s.a.v) buyurur…

“Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsinler. ”  (Ebu Davud,Edeb,66 / Tirmizi, Birr , 16)

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” (Buhari, Edeb, 18)

Müslüman sadece insanlara değil, diğer canlılara da merhametle davranır, hayvanlara şefkatle muamele eder. Allah (c.c) yarattığı canlılara acıyanları bağışlar, günahlarını affeder.

 

Tüm can sahibi olanlar için, yapılabilecek şeyler olup da gerekenleri yapmayan hiçbir kuluna merhamet edip, yaşattığı her şeyi yaşamadan ölmesine izin verme yarabbi. Çünkü İnsanoğlu diğer canlıları sevmeye, merhamet etmeye en küçük yerden başlar.

 

Hayvanlara yapılan işkenceler ve bütün canlılara yapılan işkenceler aşılmaz boyutlarda.

Bugün o canlılara yapılan işkencelerin yarın ne boyutlara geleceğini çokta düşünmeye gerek yok.

Yazmaya bile dilim varmasa da.

 

Bir gün birileri çıkar, hayvanlara, tecavüz.

Bir gün birileri çıkar, bebeklere, kendi çocuklarına tecavüz.

Diğer gün birisi kafası kızan, kızanı öldürür

Sahi biz hangi ara insan olmaktan çıktık?

Sebep neydi?

 

Cevap Bırakın