CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

TutsaK

Eşsiz güzelliklere sahip olan Cide’mizden merhabalar, bu sitede Cide Şehir Portalında ilkyazım olup bana da yer verilmesinden dolayı çok teşekkür ediyor ve hayırlı uğurlu olsun diyerek, bu ilkyazıma sizlere kendimi tanıtarak başlamak istiyorum.

Ben 10 yıldır Friedreich ataxia hastalığından dolayı yürüyemeyen çoğumuz gibi sıradan biriyim. Yaklaşık 10 yıldır yürüyemediğim için engelli sorunlarına daha çok değinmeye çalışsam da toplumun her kesimine saygı duyup herkese ses olmak isterim, istiyorum. Sağlığım yetip, elimden geldiğince… Ve bu fırsat bana da verildiğince…

Engelli olunca veya hasta olunca hayat durmuyor, benim içinde durmadı. Önemli olan tek şey sana uzatılacak eller fırsatın verilmesi ve akli bir engelliniz olmadıkça mücadele etmekten vazgeçmemek.

Engelli biri olduktan sonra, İstanbul’da bir belediye de engelliler Meclisi’nde gönüllü olarak göreve başladım. Bayağı uzun bir süre sonra ulaşım zorluğu nedeniyle toplantılara gidemedim ve ayrılmak istedim. Çünkü (karda kışta ulaşımın çok ters ve nadir olduğu bir yere gitmenin, zorluğunu anlatmaya gerek yok)
Sonra, yerel Gazete ve Gazetecilerin geleneksel hale getirdiği (DWB) Dünya Yerel Basın Ödülleri yarışmasında (kalemler kırılmasın fikirler vurulmasında)
“Bende uçurtmalar gibi Özgür uçmak isterim” adlı bir makaleme “Dünya Yerel Basın” (Dwb) 2010 da 1.lik ödülü aldım. Bu beni çok mutlu eden bir ödüldü ve Otuzbeş yıllık usta bir gazeteci olan Sayın Osman Şahin’inde bu mutluluğumda büyük bir payı vardı.

Özgürce koşmak için bacaklardan çok düşüncenin önemli olduğunu o zaman biraz daha anladım.

Yine, Dünya da en çok acı ve çeken ötelenen kesimin engelli bireyler ve hatta engelli kadınlar olduğu düşüncesiyle 11.01.2014’de 8 – 9 arkadaşın gönüllü olarak birleştiği “Engelli Kadın Kurulu’nda yönetim kurulu üyeliği yaptım.

Ve 2015 yılında bin bir türlü zorlukla çıkardığım “Hangisi Sizin Hikâyeniz” isimli kitabımın ikinci baskısı gerek duyduğum halde ne gerekli kişilerden cevap alabildim ne de sözleşme nedeniyle bastırabildim. Birçok kişiden de olumlu tepkiler aldığım halde kendim ilk kitabımı beğenmedim.

Bundan dolayı.
İkinci kitabımı bastırmak üzereyim.
İkinci kitabım olan “Tutsak” ın konusu şöyle… Başta belki beni duyar, kulak verir düşüncesiyle Cumhurbaşkanımıza da seslenmek istedim.
Yaşarken yapılanlar her şekliyle bizler bu dünyadan göçüp gittikten sonrada bir yerlerde anılıp duracak. Kiminin yüzünde sıcak bir tebessüm kiminin kalbinde bir karartı bırakarak…

Bu; bir hastalık, engellilik, mutsuz evlilikler-ayrılıklar vb. olabilir ve bu kitapta konu edilmek istenen birkaç ayrıntılı bölüm gibi hayatın iyi veya kötü bizi zorlayan şartlarını, getirilerini saymaya kısa kısa değinmeye çalıştım.

Her ne kadar; sonradan insanın başına beklenmedik olaylar, durumlar gelse de gelince kabullenmek zor da olsa da hayat bir şekilde devam ediyor bütün zorluklarına rağmen. Kabul edilmese de susarak alışılıyor görünüyor insanız işte.
Ya da kendine bir maske seçiyor, iki seçeneği var ya “her şeye rağmen ya sımsıcak tebessümler saçmak, tüm insanlara ses olmaya çabalamak ya da bir kenara çekilmek sessiz sedasız oturmak…

… Ve gücümüz yettiğince, aklımız erdiğince bütün feryatlara ses olup; duymalıyız, duyurmalıyız çığlıkları Yüce yaratanın verdiği akılla elimizden geldiği kadarda olsa Rahmet gibi Yağmalıyız susayan gönüllere.
Çünkü yaşam bitmiyor, bir şekilde devam ediyor…
Çünkü insanlar ayakları ve elleriyle değil beyni ile düşünüyor.
Umuyorum birilerine örnek olabilir yaşananlar ve yaşanabilir olanlar.
Belki de izin verilse dinlense tükettiğimiz kişi kendini, toplumu feryatları daha iyi ifade edecekler.

Friedreich Ataksisi, sinir sisteminde ilerleyici hasara neden olarak yürüme bozukluğundan konuşma problemlerine kadar geniş bir semptom yelpazesine sahip otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. Kalp hastalıklarına ve diyabete yol açabilir ancak düşünme yeteneğini etkilemeyen genetik kökenli bir rahatsızlıktır.

Friedreich Ataksisi’nin şuanda tıbben %100 iyileşme yani eski haline dönme imkânı şimdilik yok. İlerde belki birkaç yıla kadar kesin tedavisinin çıkacağı umut ediliyor, bekliyoruz. Ama son yıllarda bu hastalıkların tedavi sürecinde uygulanan destek tedavilerini almak ve görmek gerekiyor ve bu çok önemli. Zamanım oldukça, bende buradan da ses olmaya çalışacağım.

Malum…
Engelli birinin, üstelik bu engelin “Friedreich ataxia gibi ağrılı sancılı bir hastalıktan dolayı kaynaklandığını” anlayabilen biri ne zorluk ve güçlüklerle saydıklarım gibi birçok işin üstesinden gelmiş olmayı anlamak isteyenler ancak anlayabilirler…

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın