CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Şimşir Ağaçları Kuruyor ; Orman Müdürlüğü Uyuyor

Cide’de şimşir ağaçlarının nesli “Beyaz Amerikan Kelebeği” istilası nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ormanda bütün şimşir ağaçları bir bir kuruyor, Cide Orman Müdürlüğü ise uyuyor!.

Cide’de binlerce yıldır, varlığını sürdüren şimşir ağaçları ilk defa nesli kuruma tehlikesiyle karşı karşıya . Oyma el işçiliği ile şekil verilerek yapılan bir çok kaşık , kepçe süs eşyaları bu ağaçların kurumasıyla tarih olacak gibi görünüyor. Köylerde bulunan halk şaşkın ve tedirgin. Eğer bu kelebekler, değeri çok yüksek olan şimşir ağaçlarını yok edebiliyorsa, çevreye ve insanlara nasıl zarar vereceği konusunda hiç bir bilgiye sahip değiller. Orman Ve Su İşleri Bakanlığı,ve Cide Orman Müdürlüğü’nün bu konu hakkında  tek satırlık bir açıklama dahi yapmaması ayrıca önlem almaması  gerçekten çok üzücü.

Nedir bu müdürlüğün Cide’deki görevi?

Hazır ormanı dikili ve diğer yöntemlerle pazarlayıp para toplamak mı? Yoksa bu ormanları korumak ve yaşatmak, bakımını yapmak mı?” şeklinde tepkilerini dile getiriyor.

BENZER SORUN ARTVİN  ve DÜZCE’de  YAŞANIYOR

ŞİMŞİR AĞAÇLARININ NESLİ TÜKENMEK ÜZERE…

Son yıllarda her bahar ve yaz döneminde ortaya çıkan ve başta dut olmak üzere bazı ağaç türlerine zarar veren Amerikan Beyaz Kelebeği ile köylerde mücadele sürüyor. Daha önce tarım müdürlüklerinde görevli personeller tarafından yapılan ilaçlama çalışmalarını artık gerekli bilgilendirmeleri alan köylüler kendi elleriyle yapıyor. Devlet, muhtarlıklar aracılığıyla yine ilaç desteği sağlıyor. Ancak  Aydos Kumköyü Muna (Göztepe) mahallesinde  hızla yayılmaya başlayan zararlı kelebeklerin bölgedeki nadide ağaçlardan Şimşir ağacına musallat olması hem bu oyma işinden geçim sağlayanları hemde doğaseverleri tedirgin ediyor.

DEĞER BİÇİLEMEYECEK BİR AĞAÇ”

Şimşir ağacını herkes tanımaz, bilmez. Bu Şimşir ağacı dünya tarihinin en eski kullaunılan ağaçlarından. Bu ağacın fazla boyu olmaz, en uzun olanı 6-7 metre olur. Çok eskiden Osmanlı’dan daha evvel ahşap gemi yapımlarında bu ağaçtan yapılan çivi kullanılmış. Osmanlı döneminde yemek kaşığı olarak kullanılmış. 1969’larda 70’lerde asker elbiselerimizin yakasındaki düğmeler ‘Şimşir’ dendi. Çok değerli, değer biçilemeyecek bir ağaç. Kışın bu ağaç yaprağını dökmez, kar yağdığı zaman bu ağaçların yaprakları manzara çok değişik gösteren bir bitki. Şimdilerde ise ırkı yok olmak üzere.

Csrt medya grubu olarak ; Cide Orman Müdürlüğünün bir eylem planı hazırlayıp harekete geçmesini istiyoruz 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın