CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Şerife bacı İstanbul’da yaşatılacak

Milli mücadele yıllarında İNEBOLU ile KASTAMONU arasında yüklendiği cephaneyi kağnı ile taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruşu olan KAS-DER İstanbul’da düzenlediği organizasyonla Şerif’e bacı büstünün açılışını yaptı.

 

ŞERİFE BACI KİMDİR ?

Şerife Bacı, kesin olmamakla birlikte 1900 yılında Kastamonu’da doğmuştur. Kastamonulu yaşlı kadın ve erkeklerle birlikte Kastamonu’daki cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde verdiği mücadele sonucunda 1921 yılının Aralık ayında ağır kış şartları nedeniyle henüz 21 yaşındayken donarak hayatını kaybetmiştir. Cephaneler ıslanmasın diye kazağını cephanelerin üstüne örtmüş, yavrusu ölmesin diye de üzerine abanmış ve bunun sonucunda kendisi soğuktan donarak şehit olmuştur.

Şerife Bacı, On altı yaşında evlendirilmiş bir köylü kadınıydı. Düğünden iki ay sonra Birinci Dünya Savaşı başlayınca kocası askere alınmıştı. Altı ay sonra Çanakkale’den eşinin şehadet haberi geldi.

Kurtuluş Savaşı döneminde eli silah tutan herkesin cephede olduğu sıralarda, İnebolu’ya çıkarılan silah ve cephanenin, Kastamonu üzerinden Ankara’ya ulaştırılması hayati önem taşımaktaydı. Yaşlı erkeklerle kadınlar cephane sevkiyatında insanüstü çaba göstermiştir. Tarihe geçen bu insanlarımızdan biri de İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşırken, donarak şehit olan Seydişehir’li Şerife Bacı’dır.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın