CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Sarı yazma’nın yitirilen değeri

Yöremize ait şarkılara Rıfat Ilgaz’ın  romanlarına konu olan bayanların yöresel başörtüsü olan sarı yazma Cide’nin sembollerinden olmayı yıllar önce başarmıştır. Baskı sanatı ile yapılan bu gözde eser şimdilerde herşeyin makineler tarafından üretildiği zamanda aslına göre değil  makineler tarafından üretilmeye başlanmış son zamanlarda başörtüsü olarak kalmayıp farklı modeller verilerek masa örtüsü,sehpa örtüsü, bandana gibi çeşitli şekillerde aksesuar olarak kullanılmaktadır.

Sarı yazma sembolü ve ait olduğu topraklara ekonomik anlamda neler katıyor.

İlçemizde Sarıyazma’nın şuan için sadece satışının yapıldığını öğrendik. Başörtüsünden masa örtüsüne bandanadan hediyelik eşyalara kadar herşeyin üretim yeri TOKAT

Üretim açısından yoksun olan Cide kendine sembol olan değeri başka bir İl’den sipariş ediyor olması bizleri düşündürmeye yetiyor.

Kendi değerine patent alıp kendi değerini üreten bir ilçe hem istihdam sağlamış olur hem marka olur hemde değerini korumuş olur. Bir çok ilde hatta yurt dışında açılan stantlarda yöresel olarak satışa sunulan Sarıyazmanın üretildiği yer Cide olmaması bizim yüz karamızdır.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın