CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Ölçü ve ölçü aleti kullananların dikkatine

3516 sayılı ölçüler ve ayar kanunu gereğince, ilgili tüm kişilerin kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletleri için, her 2 yılda bir (1 ocak – 28 şubat 2019) tarihleri arasında belediyemiz ölçüler ve ayarlar birimine beyanname vermesi gerekmektedir.

<<<<<REKLAM>>>>>

Beyannamesi verilecek olan terazilerin cinsi, kapasitesi, seri numarası, markası bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri, ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecektir.
Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi yapılmayacaktır.

Piyasaya arz edilen ve/veya kullanıma sunulan tartı aletlerinin muayeneleri, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 9. Maddesi b fıkrası gereğince ve 04/09/2013 tarihli, 28755 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan, Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği hükümlerine göre kullanıcıları tarafından 2 yılda bir yaptırılması gerekmektedir.

Periyodik muayene süresinin hesaplanmasında, damgalandığı yıl esas alınır ve yıl içinde hangi tarihte damgalanmış olursa olsun, damgalandığı yıl 1.yıl sayılır. Muayene süresi, tartı aletinin damgalandığı yıldan itibaren başlanarak yıl olarak hesaplanır.

 Tartı ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerini zamanında yaptırmayan kullanıcılara 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na göre 2.101 TL idari para cezası uygulanır.

 Buna göre, tartı aleti kullanıcılarının söz konusu tartı ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarını şubat ayının son iş günü mesai bitimine kadar, aşağıda belirtilen yetki kapsamına göre ilgili birimlere yapması gerekmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.