CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Kastamonu’lu pehlivan (Arnavutoğlu Ali)

Hayatı boyunca hiç yenilmeyen cihan pehlivanı Arnavutoğlu Ali, 1825 yılında Kastamonu’da doğdu. “Arnavut” denmesi, küçük yaşlarında bir süre Rumeli’de şekercilik.yapması (yahut siması) dolayısıyladır.
Küçük yaşlarda karakucak ve yağlı güreşler yapıp memleketinde şöhret kazandı. Bilâhere İstanbul’a gitti.

Güreşe meraklı ve kendisi de iyi pehlivan olan Sultan Abdülaziz, daha veliahtlığı zamanında Ali Pehlivan’ı saraya aldı. Böylece saray pehlivanı olan Arnavutoğlu Ali, 1860 senesinde Kırkpınar başpehlivanı oldu ve hiç sırtı yere getirilemedi.
Arnavutoğlu Ali, diğer meşhur Kırkpınar pehlivanlarının aksine 80-85 kilogram ağırlığında, ince yapılı biriydi. Çok zeki, çabuk ve kıvrak bir pehlivandı. Bu özelliği dolayısıyla kendisine “pehlivanlığın sarrafı” denirmiş.
Sultan Abdülaziz’in çok sevdiği, diğer pehlivanların aksine ince yapılı olması nedeniyle halkın gönlünde de özel bir yer kazanmış olan Arnavutoğlu Ali Pehlivan, 42 yaşında güreşi bırakmıştır.
Ali Pehlivan, doğduğu yerde (Kastamonu Cambaz Köyü) vefat etmiştir. Bir süre Kastamonu’da adına yağlı güreş organizasyonu yapılmışsa da maalesef devamı gelmemiştir.

Cevap Bırakın