CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Kastamonu’nun Asırlık Saat Kulesi

Kastamonu Saat Kulesi 1885 yılında Kastamonu Valisi Abdurrahman Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kastamonu Saat Kulesi İstanbul’dan Kastamonu’ya II. Abdülhamit tarafından sürgün edildiği de bir rivayettir.

İstanbul’da bir paşanın hamile olan eşi saatin zamanlı zamansız çalan çanı nedeniyle düşük yapmıştır. Bunun üzerine paşa kızıp saati buraya göndermiştir. Bir rivayete göre de saat İstanbul Sarayburnu’nda iken yanlış gittiği ve zamansız çaldığı için sarayı kızdırmış. Akabinde de saray tarafından cezalandırılarak Kastamonu’ya gönderilmiştir.

Kuledeki tarihi saat, bugüne kadar görev yapan 20 bekçi sayesinde aksamadan çalıştırılıyor. Tarihi Saat Kulesinde görev alan bekçiler, her gün saati kuruyor ve kulenin çevresinin bakımını yapıyor. Bekçiler, kuledeki saatin 24 saat çalıştığı ve her gün kurulmaması halinde duracağını söylüyorlar.

Saat Kulesi kare bir kaide üzerinde 12 m. yüksekliğindedir. Açık sarı ve açık yeşil renkte kesme taştan yapılmıştır. Dört yöne bakan yuvarlak ve geniş pencereler açılmıştır. Kulenin ikinci katında saatin malzemeleri ve onun üzerinde de çanı bulunmaktadır. Kulenin üzeri piramidal bir külahla örtülüdür.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.