CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

İlçe Sınırlarında ki Kaleler ve Kalıntıları

İlçemizde doğal güzellikler yanında köylerde tarihi eser kalıntılarına rastlamak mümkün… Bunların en önemlilerini “Kale” kalıntıları oluşturmaktadır. Şu an aykta kalmaya çalışan bu yapıların tamamı ağaçlar ile kaplanmış durumda… Ağaçlar kale taşlarının yerlerinden oynamasına dolayısıyla özelliklerini kaybetmesine neden olmaktadır. Hatta bazı kalelere ulaşmak bile zor… Geçmişin izlerini taşıyan bu yapıların olabildiğince restore edilmesi, turizme açılması gerekir. Aslında kalelerin varlığı ilçemizde geçmişteki yaşantılara dair vesikalardır. İlçenin bir yerde nüfus kâğıtlarıdır, diye düşünüyoruz. Bu izlerin silinmemesi gerekir…

İlçemizde bilinen kale kalıntıları Osmanlı, Roma ve Bizans dönemlerine aittir;

ÇOBAN KALESİ:

Çayyaka ve Akbayır arasında bulunur. Denizden: 50-60 metre yükseklikte, tabii bir kayanın üzerinde yapılmıştır. Romalılar döneminde yapılmış ve Osmanlılar döneminde onarım görmüştür.

TİMLE KALESİ:

Uğurlu (Timle) köyündedir. Deniz seviyesinden, 100 metre yükseklikte olan doğal bir tepe üzerine kurulmuştur. Kalenin yapılış amaçlarından birinin de: önündeki sahilinden, gemilerle karaya çıkabilme imkânının bulunmasının kontrolüdür.

Bizans dönemine aittir. Osmanlılar tarafından, bu kale, Osmanlı-Rus savaşında kullanılmıştır. Bu kale, şu anda tahrip olmuş ve kalıntılar restore edilmeyi bekliyor.

GAZALLI KALESİ:

Köseli köyünde, bir burun üzerine kurulmuştur. Bizans dönemine aittir.

HİSAR KALESİ:

Musa köyünde bulunur. Batıdan doğuya doğru uzanan, doğal bir kayanın üzerine kurulmuştur. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

 

HIDIR KALESİ:

Cide’nin korunması açısından stratejik öneme sahip bir kaledir. Sofular köyündedir. Kale etrafında “ören” olarak bilinen eski köy yeri Cide’nin eski yeri olup köy buradan Cide’nin şimdiki bulunduğu alana sonradan taşınmıştır. Bu konuda kuvvetli deliller vardır.

KARASU KALESİ

Cide’ ye 20- 30 km. mesafede Sönget Köyü civarındadır. Harabe haldedir.

Ayrıca; Gideros kalesi, Musa Köyünde, Akça Köyünde kale kalıntıları bulunmaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın