CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Devrekani ile 4 ilçe kendi enerjisini üretecek

Devrekani enerji verecek

Devrekanide kurulacak güneş enerji santrali ile dört ilçe kendi elektriğini üretecek.Devrekani, Çatalzeytin, Abana ve Sinop’un Türkeli ilçesi kendi elektriklerini üretecek. Devrekani’de kurulacak güneş enerji santralinin 2019 yılının son çeyreğinde tamamlanması hedeflenirken 7 yılda kendini amorti etmesi planlanıyor.

Yaklaşık 2 yıl önce Devrekani, Çatalzeytin, Abana ve Türkeli Belediyeleri yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerji santralini müşterek kullanım için bir araya geldi. Bu kapsamda Devrekani Sarıyonca mevkiinde belediyelere 20 bin metrekare alan tahsis edildi.

Yaklaşık 22 milyon liraya mal olacak proje kapsamında 1 MW güce sahip güneş enerji santrali kurulacak. Santral maliyetini 7 yılda amorti edecek.

Her ilçenin enerji giderinin hesaplanmasının ardından kurulacak enerji santralinin 2019 yılının son çeyreğinde bitmesi planlanırken ilçelere maliyeti ise 5,5 milyon lira olacak.

Güneş Enerjisi Santrali projesi bilgilendirmesi için Türkeli’de firma yetkilileri ile toplantı yapıldı. Toplantıya Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, Çatalzeytin Belediye Başkanı Musla İhsan Uğuz ve Türkeli Belediye Başkan vekili Hasan Erden Özden katıldı

Kaynak: İSTAMONU

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.