CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Cuma Namazı Camiye Saldırı

Yeni Zelanda son dakika camii saldırısı haberleri gelmeye devam ediyor. Yeni Zelanda’nın Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ise, camiye düzenlenen terör saldırısında  şehit sayısının 49’a yükseldiğini açıkladı. Ardern, 28’i ağır 48 kişinin yaralandığını duyurdu.

Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin ilk bilgilere göre en az 49 ölünün çok sayıda da yaralının olduğunu söyledi. Katliamcının olay anını canlı olarak yayınladığı görüntüler de ortaya çıktı. Ayrıca, saldırıların ardından camilerin yakınlarında birkaç aracın içinde bomba düzeneği bulunduğu ve etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

 

YENİ ZELANDA CAMİ SALDIRGANLARI KİM?

Kendisini Avustralya doğumlu, 28 yaşında beyaz bir erkek olarak tanımlayan canavar, ‘To Turks’ başlığı altında akılalmaz ifadelere yer verdi: “Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın doğu yakasında. Ancak Avrupa topraklarında yaşamaya çalışırsanız, sizi öldüreceğiz ve siz hamamböceklerini topraklarımızdan atacağız. Konstantinopolis’e gelir, şehirdeki tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinopolis tekrar Hristiyan şehri olacak.”

Yeni Zelanda saldırganı Tarrant, Anders Breivik’ten ilham almış

Yeni Zelanda’da camiye saldıran kişi aynı zamanda saldırı öncesinde 74 sayfalık da manifesto yayınladığı ortaya çıktı. Tarrant, manifestosunda 2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik’ten ilham aldığını yazmış.

İŞTE TÜRKLERE TEHDİT İÇEREN YENİ ZELANDA SALDIRI MANİFESTOSU

Saldırıyı 2 yıl önce planlayan Tarrant’ın manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.”Türklere” başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında.”Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz.Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.