CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Cide’de Otizm Farkındalık Günü

Cide’de Otizm Farkındalık Günü bugün yapılan etkinlikler ile kutlandı. Belediye Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Cide Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Serkan Adalı yaptı.

Konuşmasında Otizm’in aslında bir engel olmadığını ifade eden Kurum Müdürü Serkan Adalı, 2 Nisan 2008 yılından itibaren 2 Nisan tarihinin Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Günü olarak ilan edildiğini belirtti.

“ Otistik bozukluk ilk otuz altı aydan sonra belirtiler vererek kendini göstermektedir. Otistik çocuklarda iletişim sıkıntısı, çevre ve diğer insanlar ile etkileşim, ısrar ile tekrarlayan davranışlar görülür. 1985 yılında her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuğa konurken günümüzde her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor. Otizmin erkek çocuklarında görülme riski ise kızlardan 4 kat daha fazla” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Çalışkan’da İlçede ki özel eğitim ile ilgili istatistikleri paylaştı. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Cide Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi çalışanlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Cide’nin tek otistik öğrencisi olan Emir Yıldırım arkadaşları ile birlikte müzik eşliğinde şarkı söyledi.

Daha sonra özel eğitim öğrencilerinin oluşturduğu Halk Oyunları ekibi sarı yazma oyununu oynadı.

Ardından, Otizm simgesi olan mavi ve beyaz uçan balonlar hep birlikte gökyüzüne bırakıldı.

Son olarak programa katılanlar ellerini boyalı kutulara batırarak beyaz bez üzerine bastırdılar.

Programa kurum amirlerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı. Programın sunuculuğunu ise öğretmen Nuray Karaşabanoğlu yaptı

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın