CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Ceviz Helvası

Cevizli Helvası

Yöresi : Kastamonu – Cide

Ülkemizde değişik yörelerde yapılan helva yapım şekilleri itibarıyla birbirinden ayrılmaktadır.

Yapımı sırasında çok fazla karıştırma gerekmesi ve özellikle ocakta iken kuvvetli bir şekilde karıştırma ihtiyacı nedeniyle  yörede  helva erkekler  tarafından yapılmaktadır.

Ceviz helvası kız isteme gibi önemli ziyaretlere giderken getirilmesi makbul olan bir helvadır.

Yörede bayram namazından gelen erkeklerin eve  helva ile gelmesi bir gelenektir.  Özellikle Kurban Bayramlarında,  cevizli helva yapanlar cami önünde bayram namazından çıkan kişilere satış yapmak için tezgah açarlardı. Hala devam eden bu adet ceviz helvasını yapan kişilerin az olması nedeniyle yerini tahin helvasına bırakmaktadır.

Eskiden her evde cevizli helvayı yapmayı bilen birisi bulunurken maalesef günümüzde  geleneksel bu helvayı yapmayı bilenlerin sayısı parmak ile sayılacak kadar azdır.

 

Malzemeler

  • 400 gr şeker
  • 300 gr su
  • 500 gr ceviz
  • 3 yumurta akı
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Yapılışı

Şeker ve su bir tencereye konularak, ocağın üzerinde kaynatılmaya başlanır. Şerbet kıvamına gelmesine yakın içine limon tuzu ilave edilir. Şerbet koyu bir kıvama gelene kadar (soğuk suya damlatılan şerbet dağılmamalı) kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir.

Diğer taraftan yumurta akı mikserde çırpılarak sert kıvama getirilir ve şerbet yavaş yavaş yumurtaya ilave edilir. Çırpma işlemi şerbetin tamamı eklenene kadar devam eder.

Oluşan karışım tabanı kalın bakır bir tencereye aktarılarak köz üzerinde karıştırılarak pişirilmeye devam edilir.

Karışım macun kıvamını alana kadar yaklaşık iki saat köz üzerinde pişirilir. Ölçünün artması halinde süre 4 saate kadar uzayabilmektedir.

İçine iri kıyılmış ceviz eklenen helvamız lezzet sahibi damaklara sunulmaya hazırdır.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın