CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Berat gecesi çoşkuyla idrak edildi

İlçe Müftülüğü, Ramazan ayının habercisi kabul edilen Berat Kandilini, düzenlediği programlar ile kutladı. İlçede tüm camilerde akşam namazından sonra Berat gecesinin önemi ile ilgili vaazlar verildi. Ardından Kur’an-ı Kerim okundu. Merkez Kara Mustafa Paşa Caminde okunan Mevlidi Şerif ortak yayını, tüm camilere ulaştırıldı.

Merkez Kara Mustafa Paşa Caminde ki program Yasin-i Şerif okunması ile başlandı. Mevlidi Şerif ve İlahiler okundu. Ardından Cide Müftülüğü Vaizi Abdulmecit Sofuoğlu, Berat Gecesinin önemi ile ilgili vaaz verdi. Vaazında şunları söyledi “ Hadislerde, bu geceden Şaban ayının 15.gecesi diye bahsedilir. Bu geceye Berat denmesinin sebebi Cenabı Allah’ın bu gecede mağfiretini n, bağışlamasının kulların üzerine sağnak sağnak yağmasından dolayıdır. Kullarını bu gece de cehennem azabından azat etmesinden dolayıdır. Kurtuluş gecesidir.

Bu gecede Sevgili Peygamberimiz(S.A.V) in müjdesi ile Kelp Kabilesinin koyunlarının tüylerinin sayısından daha insanı Cenabı Allah affettiği için bu geceye Berat denmiştir. Bizleri bu gece inşallah Rabbim Cehennem azabından kurtulan kullarından eylesin. Bu gece bizim için çok önemlidir. Bu geceyi kimler önemsiyorsa onlar için önemlidir. Sizlerden Allah razı olsun” dedi. Bazı insanların bu gecenin mağfiretinden yararlanamayacağını da ifade eden Vaiz Sofuoğlu, Allah’a şirk koşanların, İçki içenlerin, zina yapanların, kibirlilerin bu gecenin mağfiretinden yararlanamayacağı ancak tövbe edenlerin, tövbelerinin kabul olunacağını da belirtti.

Abdulmecit Sofuoğlu Vaizini, dua ile tamamladı. Cami cemaatine yatsı namazını ise İlçe Müftüsü Ahmet Kocakoç kıldırdı. Namaz sonunda hep birlikte dua yapıldı.

Bu arada Merkez Kara Mustafa Paşa Caminde kadınlar, tıpkı teravih namazlarında olduğu gibi kandil gecelerinde de yatsı namazını üst katta ayrılan bölümde kıldılar.

Cide’de Berat gecesinde Memiş Mahallesi camiinde erkekler, Müftülüğün kız yurdunda ise kadınlar tesbih namazı kılarak, mübarek Berat gecesini idrak ettiler.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın