CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Aydos Vadisi (Aigialos kenti ) Tarihi

1868 yılında ilçe olan Cide’nin 85 köyü ve bu köylere bağlı 204 mahallesi bulunmaktadır.

Cide’nin 17 km doğusundaki Aigialos kenti, Aydos Köyü, Aydos Çayının ağzındaki vadide, kıyıdan ve dolayısıyla çayın ağzından içeriye doğru yayılmıştır. Bugün, burada günümüze kadar gelebilen kale kalıntıları mevcuttur ve bu köylerin vadi boyunca ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir.

Soy Ağacı araştırmasına göre 1780’li yılara kadar uzanan bir tarihi bulunmaktadır

Köylerin çoğunda eski ahşap yapılar hala mevcuttur binanın yapılış tarihi araştırıldığında 260 yıl gibi çok eski ve daha da eski olan yapılar karşınıza çıkacaktır.

Aydos Vadisi boyunca 24 köy bulunmaktadır.

Köylerin En büyük olanı ise Kumköyüdür bu köyün altı mahallesi bulunur. Yerleşim biçimi bakımından köyler Aydos çayının her iki yakasına kurulmuştur. Bu köylerde düzlük arazi yok denecek kadar azdır.  Dağlık bir yerleşim alanına sahiptir bir çok ismini duymadığınız ağaç ve bitki çeşitlerini bu bölgede bulabilirsiniz.

Aydos çayını aşıp Cide’ye ulaşmak İçin iki adet köprü bulunur bu köprüler haricinde Aydos çayının diğer yakasına geçmek için Km’lerce yol kat edip Şenpazar’a kadar ulaşmanız gerekiyor

Aydos çayı serinlemek ve balık tutkunları İçin ilçe sınırları içerisinde gidilecek en gözde yerlerden birisidir

Aydos çayını denize kadar besleyen irili ufaklı 13 adet dere bulunur. Fotoğraf tutkunları İçin gidilebilecek vadi içinde bir çok mağara bulunur manzara fotoğraflamak isteyenler için Muna tepesine en idaal yerdir.

Köylerin hemen hemen tamamını denize kadar ayağınızın altında hissedecek Çınar ağaçları arasında oksijen ile tanışarak güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

Kale kalıntıları Aydos Vadisinde hala mevcuttur.

Musa köyüne bağlı okçu mahallesinde bulunan kalenin tam olarak kimler tarafından yapıldığı ve kaç yıllık olduğu henüz bilinmiyor ve bu tarihi miras onarım İçin yetkililerden yardım bekliyor.

Cide sahilinden sonra en girilebilir sahil olan Yalı Sahili Aydos Çayı ile denizin birleştiği yerdedir. Bu doğa üstü plajda ister tuzlu ister tatlı suda serinlemek,balık tutmak,piknik yapmak gibi fırsatlarınızda olacaktır.

Bu bölgede piknik yaparken çöplerinizi bıraktığınızda tepki çekebilirsiniz. Keşfederken kirletmeyi değil korumayıda öğrenmeliyiz 😊

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın