CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Aydos (Şehriban) Kalyonu

Şehriban Aydos kanyonu Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinden Cide ilçe sınırları içinden Karadeniz’e dökülür Aydos Şehriban Kalyonu eşsiz bir doğa harikasıdır.

Dik yamaçları ile meşhur kanyon zaman zaman bir metreye kadar birbirine yaklaşmaktadır. 1997 yılında ilk kez Atlas ekibi tarafından geçilen kanyon hala gizemini koruyan ender yerlerdendir.

Resim Üzerine Tıklayarak Videoyu İzleyebilirsiniz

700 metre yüksekliğe kadar ulaşan birbirine neredeyse değecek kadar yakın duvarları arasından uzunca bir hat boyu bir çay vardır ve çayın döküldüğü yerde insan gücünün baş edemeyeceği kadar güçlü bir akıma sahiptir. Belki de bu nedenledir Şehriban kanyonuna “ölümle dans kanyonu” adı verilemesi. Bu çay Küre dağlarını ikinci kez bölme özelliğine sahiptir.

Kanyonun en tehlikeli noktasını ise Gelin Kaybeden Düzlüğü diye anılan Murdarlar kayası civarı oluşturmaktadır. Her ne kadar tehlikeli olursa olsun kanyonun insanı kendine çeken sürükleyici mükemmel bir cazibesi vardır.

Azdavay’ın kuzey bölümünde (Şenpazar) yer alan Şehriban (Aydos) Çayı, önce doğu-batı yönünde akar, Dağlı Köyü yakınında büklüm yaparak güneydoğu-kuzeybatı yönüne gider ve Aydos Kanyonu’nu oluşturarak denize ulaşır.

Aydos Şehriban kanyonu iki yamacın birbiri ile dans ettiği yer de ayaklar arasındaki boşluğun adıdır. Şehriban Kanyonu, Dağlı Köyü’nün Kısık Mahallesi’nin hemen dibinden koridora girer. Sağ tarafı Küplüşen Doruğu (1.048 m.), sol tarafı Saboğlu Kayası’dır (1024 m.). Koridor yaklaşık beş kilometre boyunca yüksekliği bin metre civarındaki duvarların arasından akar.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın