CİDE YAŞAM PORTALI
En Gelişmiş Haber ve Yaşam Portalı

Ak Parti yerel buluşmalar toplantısı gerçekleştirildi

Ak Parti Kastamonu İl Teşkilatı tarafından organize edilen “Yerel Buluşmalar Toplantısı”nın Cide bölümü bugün gerçekleştirildi. İl Başkanı Doğan Ünlü, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Murat Demir, Belediye Başkanı Nejdet Demir toplantıya katılanların sorunlarını dinledi.

Toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Nejdet Demir yaptı. Katılanlara teşekkür etti. Daha sonra kürsüye gelen İl Başkanı Doğan Ünlü, Kastamonu çapında hükümetin verdiği desteklerden proje yapılamaması nedeni ile yararlanılamadığını ifade etti. Kosgeb, Tarım Bakanlığının destek projelerinden Kastamonulunun en az yararlandığını, bazılarından bilgi sahibi olmadıklarını bu nedenle bizlere görev düşmektedir, dedi.

Daha sonra söz alan Milletvekili Murat Demir, Kurucaşile-Cide yolundan, eğitim yatırımlarına, köy yollarına kadar bir çok konuda salondaki katılımcıları bilgilendirdi.

Konuşmasında şunları söyledi “Cide Kurucaşile yolunda şu anda proje çalışması devam ediyor, Haziran ve Temmuz aylarında çalışma tamamlanacak ve ihalesi yapılacak. Maliyeti 2 Milyar 400 milyon tl ye mal olacak. 27 kim lik yolun 2km tünel olacak ve gidiş dönüş olarak düşündüğünüzde bu rakamı iki ile çarpabilirsiniz. Yapılmasının önünde hiçbir engel yok. Aşamalarını yakından takip ediyoruz. Bazılarının konuştuğu gibi değil… Cide Devlet Hastanesi ile ilgili tüm sorunlar aşıldı.Sağolsun Belediye Başkanımız yerelde problemleri çözdü.25 Yatak olarak ihale çıkacaktı, sağlık Bakanımıza rica ettik, 35 yatağa çıktı. 60 yatağa kadar kapasite çıkabilecek. Doktor sayısı da önümüzdeki dönemde artacak. Uzak ilçelere nüfusa bakmadan önümüzdeki dönemde hekim göndereceğiz dedi. İnşallah bizde bunu takip edeceğiz. Bir başka konumuz eğitim… Cumhuriyet İlkokulu inşaatı başladı, devam ediyor. Bir başka Okulumuz Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu binası yatırım programına alındı. Tek başına 9 milyonluk bir yatırım olacak. 16 derslikli yapılacak Okulun bir başka örneği de yok. Yine Toygarlı’ya 8 derslikli ilkokul binası yapılacak bu da yatırım programına alındı. İhalesi yapılacak. Üniversite ile ilgili öğrenci sayısı ile ilgili sıkıntı yaşadık. Ancak 340 yataklı yurt binasının yapılması ile birlikte Cide’ye öğrencilerin rağbet edeceği 3 yeni bölüm açılacak. Bu arada yüksekokulumuza Bayram Yusuf Aslan 1 Milyonluk kaynak atelyesi yatırımı yapacak. İnşaatına başlattı.

Bir başka yol projesi de Dağlı’dan Kerte Pınarbaşı’na ulaşacak yol projesidir. Önümüzdeki 10 gün içerisinde proje ihalesi yapılacaktır. Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerini denize ulaştıracak önemli bir yol. Sahil yolu kadar bizim için önem taşımaktadır. Cide’de doğal turizme katkı sağlayacak bir yol olacak. 8 metre genişliğinde sıcak asfalt olarak yapılacak. Yaklaşık 70 milyona mal olacak” dedi

Türk Dünyası Kültür Dünyası etkinliklerinden bahseden Milletvekili Demir, Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Festivali bu sene her seneden daha farklı bir etkinlik ile kutlanacak. Dillere destan bir program yapacağız.

Daha sonra söz alan Milletvekili Hakkı Köylü ise şunları söyledi “Partimizin böyle bir programı var. Öğretmenlerimiz, sivil toplum örgütleri, memurlar, muhtarlar ile toplantılar yapıp vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyip çözmeye çalışacağız. Partimiz bizden vatandaşlarımızın ne sorunları var kaydedin bizde görelim. Hangi sorunlar ön plana çıkıyor bizde görelim. Çözüm yolları arayalım diye bir uygulama başlattı. Daha çok konuşmaktan ziyade sizleri dinleyeceğiz, dedi. Bu arada Kastamonu-Cide yolu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kastamonu Cide yolunda Şenpazar’a yetişmeden 20 km lik alan çok virajlı. Olsun 20 tane keskin viraj. Karayolları Bölge Müdürü ile görüştüm. Bu virajlar kaldırılabilir. Mesela Bereketli mevkiinde en az 500 metre daha fazla yol kat ediyoruz. Bunları düzeltmemiz lazım diye karayolları Bölge Müdürüne söyledim. Gelecek yıl içerisinde bu virajların bir kısmı kalkacak bir kısmı yarılacak, Bölge Müdürümüz çalışmalara başladı.Harmangerişten Dağlı başına çıkmaktan ise oradan bir yol açıp Aydos’a çıkabilirmiyiz dedik. Biz şimdi buna uğraşıyoruz. Akşamdan sabaha olmaz ama biz şimdi bunun ile uğraşıyoruz” dedi

Daha sonra programa katılanlar sorunlarını Milletvekillerine ilettiler. Sorunlar ile ilgili notlar alındı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın